Lesson XXXIX

MULTIPLICATION.

Multiplication practice with the number ONE.  Some warm-up problems followed by story problems.  Pencils, apples, books, tape and silk, . . . and a car going 60 miles an hour!


RAY’S NEW PRIMARY ARITHMETIC.

LESSON XXXIX.

1  time  2  is  2            6  times  1  are  6

2  times  1  are  2            1  time  7  is  7

1  time  3  is  3            7  times  1  are  7

3  times  1  are  3            1  time  8  is  8

1  time  4  is  4            8  times  1  are  8

4  times  1  are  4            1  time  9  is  9

1  time  5  is  5            9  times  1  are  9

5  times 1  are  5            1  time  10  is  10

1  time  6  is  6            10  times  1  are  10

1. John bought  2  figs at  1  cent each: how much did they cost?

SOLUTION.–They cost  2  times  1  cent, which are  2  cents.

2. Henry paid  1  cent for a slate pencil: at that rate, how much will  3  pencils cost?

3. If apples cost  1  cent apiece, what will be the cost of  4  apples?

4. If one yard of tape cost  1  cent, what will be the cost of  5  yards?

5. What will be the cost of  6  yards of silk, if one yard cost  1  dollar?

6. If a car travel  1  mile in a minute, how far will it travel in  7  minutes?

7. If one toy book cost  1  cent, how much must Mary pay for  8  toy books?

8. How much will  9  yards of tape cost, at  1  cent a yard?

9. If eggs are worth  1  cent each, what will  10  eggs cost?

(42)

Rays woodcutborder


Back to Multiplication and Division

Back to Primary Math

Go to Lesson XL

Return to Ray’s Arithmetic Home Page

Question or Comment?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: