Lesson XLII

MULTIPLICATION.

Multiplication practice with the number FOUR.  Story problems with kittens and pigeons and pencils and more!…


MULTIPLICATION.

LESSON XLII.

4  times  1  are  4               6  times  4  are  24

2  times  4  are  8               4  times  7  are 28

4  times  2  are  8               7  times  4  are  28

3  times  4  are  12               4  times  8  are  32

4  times  3  are  12               8  times  4  are  32

4  times  4  are  16               4  times  9  are  36

4  times  5  are  20               9  times  4  are  36

5  times  4  are  20               4  times  10  are  40

4  times  6  are  24               10  times  4  are  40

————–

1. Lucy has  2  kittens, and each one has  4  feet: how many feet have both?

SOLUTION.–Both kittens have  2  times  4  feet, which are  8  feet.

2. Thomas has  3  pigeons, and James has  4  times as many: how many has James?

3. Daniel bought  4  tops, at  4  cents each: what did they cost?

4. When rice is  4  cents a pound, how much will  5  pounds cost?

5. There are  4  quarters in one apple: how many quarters are there in  6  apples?

6. Francis bought  7  oranges at  4  cents each: what did they cost?

7. If peaches are sold at  4  cents apiece, how much will  8  peaches cost?

8. If a pound of starch cost  9  cents, what will  4  pounds cost?

9. At  10  cents apiece, what will be the cost of  4  lead-pencils?

(45)

Rays woodcutborder


Back to Multiplication and Division

Back to Primary Math

Go to Lesson XLIII

Return to Ray’s Arithmetic Home

Question or Comment?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: